Narodowy Bank Polski zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami ma obowiązek publikowania danych na temat pensji prezesa tej instytucji - Adama Glapińskiego i jego. Jak wynika z oficjalnych danych, otrzymał on całkiem pokaźną podwyżkę. Niejeden Kowalski może pozazdrościć mu takiej kwoty. O ile wzrosło wynagrodzenie Adama Glapińskiego?
Inflacja to jeden z najważniejszych problemów ekonomicznych, z którym borykają się zarówno rządy, przedsiębiorcy, jak i zwykli obywatele. Wzrost cen produktów i usług oznacza, że nasze pensje realnie tracą na wartości, a koszty życia rosną z miesiąca na miesiąc. Choć inflacja w umiarkowanych granicach jest zjawiskiem naturalnym i świadczy o rozwoju gospodarczym, jej gwałtowny wzrost może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak recesja, spadek siły nabywczej społeczeństwa czy nawet kryzysy finansowe. Jakie są przyczyny tego zjawiska? Jakie skutki niesie dla gospodarki oraz zwykłych ludzi? I co można zrobić, aby ograniczyć jej negatywne konsekwencje?
Rada Polityki Pieniężnej 15. raz z rzędu zachowała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Ekonomiści odnotowują decyzję już wyłącznie “z kronikarskiego obowiązku”, bo konsensus jest jasny: data pierwszej zmiany stóp procentowych w Polsce jest, jak przekonują, niemal powszechnie znana.
W najbliższą środę 5 lutego odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Od jej decyzji uzależniona jest wysokość stóp procentowych, w tym stopy referencyjnej. Są to informacje, które ze szczególną uwagą śledzą kredytobiorcy. Ekonomiści już teraz stawiają stawę jasno.
Mieszkanie prawem czy towarem? To dość trudne pytanie, ale biorąc pod uwagę fakt, że spora część deweloperów nie ujawnia cen oferowanych mieszkań, to chyba trzeba przyjąć, że jednak prawem. Bo każdy towar musi mieć cenę i to w widocznym miejscu. Prezes NBP znów występuje jako jastrząb na czele jastrzębi i daje do zrozumienia, że nie ma co liczyć na szybkie obniżki stóp procentowych. Minister finansów komentuje, że chyba coś mu się pomyliło…
Polacy w ciągu ostatnich 25 lat bogacili się szybciej niż kiedykolwiek, chociaż dane o wynagrodzeniach nie wyglądają zbyt optymistycznie… Kredytobiorcy muszą zacisnąć pasa, bo na obniżki stóp procentowych będą musieli jeszcze poczekać. Prezes NBP zrzuca winę na rząd, a nasz bank centralny — po raz trzeci z rzędu — zakończy rok ze stratą. Czyja to wina?
Inflacja wreszcie spada, ale tylko na chwilę! To jedynie krótki przystanek na drodze do kolejnych wzrostów, który zawdzięczamy… Danielowi Obajtkowi, byłemu prezesowi Orlenu. Rządowy program Czyste Powietrze został wstrzymany. Na tyle niespodziewanie, że nawet urzędnicy kancelarii premiera byli tym zaskoczeni. Ci, którzy zaczęli remonty swoich domów, licząc na rządową dopłatę, mają teraz spory problem.
Pierwszy raz o możliwym pojawieniu się w Polsce banknotu o nominale 1000 zł Adam Glapiński mówił jeszcze w 2021 roku. Teraz opublikowano oficjalne stanowisko Narodowego Banku Polskiego w tej sprawie. Czy nowy banknot jest już na horyzoncie?
Czy banknot o wartości 1 tys. zł w obiegu jest konieczny? Zdaniem Adama Glapińskiego już od dawna. Kwestia wzbudza kontrowersje i pobudza do dyskusji. Jednak pojawił się już wstępny termin jego wprowadzenia. Kiedy banknot trafi do portfeli Polaków?
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie pozostawienia stóp na tym samym poziomie nie wzbudziła zaskoczenia. Wynik ten przewidywali eksperci, którzy podkreślali, że motywatorem tej decyzji będzie wzrost inflacji w ostatnich miesiącach. Jak postanowienie Rady uzasadnia Adam Glapiński? I kiedy możemy się spodziewać — szczególnie kredytobiorcy — że RPP stopy procentowe obniży?
W Internecie zawrzało po ogłoszonej rano podwyżce wynagrodzenia dla Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego. Pojawiło się wiele negatywnych komentarzy wskazujących na decyzję Glapińskiego o podwyżce dla samego siebie. I to w tak kluczowym momencie — dzień wcześniej ruszyły pierwsze przesłuchania świadków ws. wniosku o Trybunał Stanu dla Prezesa NBP. Decyzję skomentował minister spraw zagranicznych. Załączając również pasek ze swojej własnej, miesięcznej wypłaty.
Prezes Narodowego Banku Polskiego zarabia ogromne pieniądze. Najwyraźniej dla Adama Glapińskiego były one zbyt skromne, szczególnie w obliczu perspektywy stanięcia przez Trybunałem Stanu. Zarząd NBP przyjął więc uchwałę, która zwiększyła premie regularnie trafiające na konto prezesa. W sumie prezes NBP otrzymuje 27 pensji oraz dodatki specjalne. Mowa o kwotach, które dla wielu Polaków znajdują się jedynie w sferze marzeń.